Яковенчук Ярослав Олександрович,
студент,
Вінницький національний аграрний університет
ФОРМИ І МЕТОДИ УЧАСТІ МолодіжнИХ громадськИХ організаціЙ Вінниччини В СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОМУ ЖИТТІ
Вивчення молодіжних об’єднань України має вже певну традицію у вітчизняній політичний науці. Цій проблематиці присвячували свої дослідження М. Головатий [1], В. Головенько [2], О. Корнієвський, В. Якушик [4], В. Кулик, О. Голобуцький [5], , Я. Ярош [10]. Але тема молодіжних організацій Вінниччини не була досліджена в повному обсязі.
Сучасні молодіжні організації - не просто об’єднання молоді. Це «ті соціальні структури суспільства, через посередництво яких створюються умови і багато в чому реалізуються інтереси, потреби, запити молодих людей в усіх сферах життя: економічній, політичній, соціальній, духовній, родинно-побутовій» [3, c.42].
Закон України «Про молодіжні та дитячі громадські організації» визначає молодіжні громадські організації як об’єднання громадян віком від 14 до 28 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів [6].
У Концепції громадського виховання особистості в умовах розвитку української державності, визначено інститути, які покликані забезпечувати громадянське виховання молоді, одним із яких є громадські організації.
Законодавча база, що утворює правовий простір соціальної активності місцевих молодіжних формувань в Україні, складається з кількох нормативно-правових актів, найважливішими з яких є декларація «Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні» (від 15 грудня 1992 р.), Закони України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» (від 5 лютого 1993 р.), «Про об’єднання громадян» (від 16 червня 1992 р.), «Про молодіжні та дитячі громадські організації» (від 1 грудня 1998 р.) [6].
Згідно з цими документами, молодіжні громадські організації мають можливість отримувати від місцевих органів державної виконавчої влади фінансування програм і проектів, що сприяють «соціальному становленню і розвитку молоді та реалізації її суспільно корисних ініціатив»; мають право вносити до місцевих рад пропозицій з питань соціального становлення і розвитку молоді; органи місцевого самоврядування можуть делегувати молодіжним громадським організаціям повноваження для реалізації відповідних програм, проектів, заходів тощо [6].
Сьогодні гостро стоять питання соціального захисту молоді, головним з яких є створення умов для самореалізації підростаючого покоління. Є також чимало проблем, пов’язаних з працевлаштуванням, здобуттям освіти, отриманням житла та ін. Допомагають вирішувати їх молодіжні організації. У Вінниці їх зареєстровано понад 45. Основними напрямками діяльності молодіжних організацій є залучення молоді Вінниці і Вінницької області до активної участі в суспільному житті країни через неформальну освіту, волонтерську діяльність, молодіжні обміни, а також популяризація сучасної української культури в молодіжному середовищі регіону через проведення фестивалів, ярмарків, виставок і інших культурних подій; проведення різноманітних заходів, направлених на профілактику тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, ВІЛ/СНІДу серед школярської та студентської молоді; пропаганда здорового способу життя; сприяння самореалізації молоді, її інтелектуальному, культурному та духовному розвитку; підтримка молодіжних ініціатив та доведення їх до практичної реалізації
У Вінниці та Вінницькій області найефективнішими молодіжними організаціями є організації «Наше Поділля», Молодіжний центр «Форум», об’єднання «Вибір», «Молода Україна», Спілка молодіжних організацій Вінниччини та молодіжна громадська організація «Молоді регіони».
Названі молодіжні організації беруть активну участь у суспільному та соціальному житті рідного міста та області. Кожна з них має свої напрямки діяльності та проекти, які успішно реалізовуються.
Зокрема, Вінницька обласна громадська організація «Наше Поділля» за останні роки реалізувала наступні найбільш важливі проекти, які значною мірою вплинули на розвиток суспільного середовища регіону: в 2007 році реалізовано добродійний проект «Табір доброї волі», при фінансовій підтримці «Мальтійської служби в Львові». Було відновлено соціальну лікарню в одному з депресивних сіл Вінницької області і встановлено там необхідної техніки для комфортного мешкання 20 людей літнього віку, які не мають родичів і можливостей себе доглянути [7].
Активно діє Спілка молодіжних організацій Вінниччини, яка є неприбутковою громадською молодіжною організацією, що діє на добровільній основі та об’єднує молодих людей незалежно від їх політичних поглядів, соціального стану, національності і віросповідання для реалізації мети та завдань.
Організація «Молоді регіони» є регіональною організацією Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молоді регіони», створеною для здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, духовних, вікових, національно-культурних та інших спільних інтересів своїх членів.
Основним завданням організації є: сприяння формуванню та реалізації державної молодіжної політики, розробка цільових молодіжних програм; сприяння у забезпеченні рівних можливостей самореалізації молоді; представлення і захист законних інтересів своїх членів у державних та громадських органах; поширення ідей та поглядів організації [9].
Завдяки різноманітній досить активній і послідовній громадській діяльності місцевих молодіжних організацій, молоді громадяни мають можливість самостійно вирішувати власні проблеми, які органи державної влади й місцевого самоврядування часто обминають або приділяють їм увагу за сумнозвісним залишковим принципом.
Прагнучи власними зусиллями вирішувати проблеми молоді, місцеві молодіжні організації методом спроб і помилок розробляють ефективні механізми вирішення цих проблем через активізацію зусиль для залучення позабюджетних коштів (у тому числі й фінансової допомоги міжнародних фондів), привернення уваги громадськості за допомогою інформаційних кампаній, використання новітнього закордонного досвіду, пробудження ініціативи основної маси молоді тощо.
Список використаних джерел:
1. Головатий М. Ф. Соціологія молоді: курс лекцій. - К.: МАУП, 1999. -232 с.
2. Головенько В. А. Український молодіжний рух у ХХ столітті: Іст.- політологічний аналіз основних періодів / Український НДІ проблем молоді. — К.: А.Л.Д., 1997. -160 с.
3. Димитров М.Ф. Професійно-орієнтовані громадські організації – нова форма студентського самоврядування// Наукові праці. Соціологія. -Том 103,. Випуск 90. -2008. -С.42-47.
4. Корнієвський О. А., Якушик В. М. Молодіжний рух та політичні об'єднання в сучасній Україні / Національний ун-т „Києво-Могилянська академія”. Центр суспільно-політичних досліджень / М. Ф. Головатий (ред.), В. М. Якушик (ред.). - К.: Київське братство, 1997. — 130 с.
5. Кулік В., Голобуцька Т., Голобуцький О. Молода Україна: сучасний організований молодіжний рух та неформальна ініціатива: Дослідження. — К.: Центр дослідження проблем громадянського суспільства, 2000. -457 с.
6. Нормативно-правова база діяльності громадських молодіжних організацій / Український національний комітет молодіжних організацій/ В. Л. Рябіка (голова ред. кол.). — К.: Четверта хвиля, 2001. -388 с.
7. Офіційний сайт Вінницької обласної молодіжної громадської організації «Наше Поділля» http://monp.vn.ua/
8. Статут Спілки молодіжних організацій Вінниччини. -2010. -С.9
9. Положення Вінницької обласної молодіжної громадської організації «Молоді регіони». -2011. -С.9
10. Ярош Я. Б. Політична суб'єктність молодіжних об'єднань у державотворчих процесах України (період незалежності)// Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. — Луцьк, 2005. — 214 с.